Problemy seksualne mężczyzn

seksuolog

Wielu młodych mężczyzn cechuje się dużą pobudliwością seksualną i dużymi potrzebami, a przy próbach stosunku dochodzi u nich do wczesnego wytrysku nasienia. Pojawia się on po kilku ruchach, niemalże tuż po wprowadzeniu członka do pochwy. Niektórzy mężczyźni przeżywają to jako kompromitację.

Przy następnych próbach stosunków narasta w nich pragnienie, aby trwały dłużej i jednocześnie obawa przed kolejnym niepowodzeniem. Na dużą pobudliwość nakłada się dodatkowe napięcie emocjonalne, które jeszcze bardziej przyśpiesza wytrysk. Wówczas pojawia się koncentracja na własnych narządach płciowych, ponieważ mężczyźni sądzą, że to właśnie w nich jest coś nie w porządku. Wówczas wytrysk następuje zanim pojawi się pełna erekcja. Oprócz poczucia kompromitacji mężczyźni boją się utraty potencji. Może dojść do sytuacji, że podczas próby stosunku wcale nie dochodzi do erekcji członka, a wytrysk następuje bez zesztywnienia członka.

Mężczyźni ci zazwyczaj nabierają przekonania o swojej impotencji i zaczynają unikać stosunków z kobietami. Wielu z nich dorabia własne ideologie, lecz w istocie jest ono powodowane strachem. Na tym etapie problemów psychicznych mężczyźni zachowują się, jakby cierpieli na oziębłość seksualną.

Jeżeli mężczyzna nie zgłosi się z tym problemem do lekarza lub jest leczony niewłaściwie (jak impotent), po pewnym czasie dochodzi do obniżenia lub zaniku potrzeb seksualnych. Tacy mężczyźni mogą się zachowywać całkiem obojętnie seksualnie.

Popularne

Problemy seksualne dzieci

Problemy seksualne dzieci

Zainteresowanie płcią przeciwną i sferą intymną pojawia się już we wczesnym okresie dzieciństwa. Nawet kilkulatki zadają pytania dotyczące płci przeciwnej lub „skąd się biorą dzieci”. Taka ciekawość jest naturalna, a jej nasilenie jest różne w zależności od wieku i rozwoju dziecka.

Problemy seksualne kobiet

Problemy seksualne kobiet

Problem oziębłości seksualnej omawiany jest w odniesieniu do kobiet, ale dotyczy on prawie w takim samym stopniu mężczyzn. Kobieta oziębła znaczy tyle, co zimna uczuciowo, chłodna, nie mająca potrzeb seksualnych, pozbawiona emanującego z niej seksu. Czasem ocena ta rozciąga się na kobiety mało atrakcyjne. Doświadczenia kliniczne nie potwierdzają tego, często bywa wręcz odwrotnie. Z punktu widzenia medycyny zaledwie 1 % kobiet jest oziębłych.

Specyfika zaburzeń seksualnych

Specyfika zaburzeń seksualnych

Ludzie z zaburzeniami seksualnymi są szczególna grupą chorych, nierzadko chorobę swoja muszą skrywać, gdyż środowisko, w którym żyją piętnuje ich z tego powodu. Zaburzenia w sferze seksu nie ograniczają się tylko do zaburzeń w funkcjonowaniu narządów płciowych.

Gorący temat

Seksuologia jako specjalizacja

W Polsce dostęp do seksuologa jest znacznie ograniczony, ponieważ niewielu jest specjalistów z tej dziedziny, jedynym wyjątkiem jest Warszawa, gdzie seksuologów jest sporo. Wizyta nie jest refundowana przez NFZ i odbywa się na koszt pacjenta.