Leczenie u seksuologa

seksuolog

Osoby z zaburzeniami w sferze seksu wykazują opory przed zgłaszaniem się do lekarza, a więc przed powierzeniem innemu człowiekowi swych tajemnic.

Pacjenci są przeświadczeni, że ujawnienie tych tajemnic spowoduje ich kompromitację, bowiem w naszej kulturze są klasyfikowane jako coś nieprzyzwoitego, brzydkiego, bezwstydnego, ośmieszającego i obniżającego wartość człowieka. Wszystko to sprawia, że chorzy dopiero po wieloletnich wahaniach zgłaszają się do lekarza. W tym czasie zachodzą jednak w układzie partnerskim takie zmiany emocjonalne, że leczenie staje się niemożliwe, w skutek zniechęcenia seksualnego partnera, który odmawia pomocy. Jeżeli choremu udaje się pokonać opory i wybiera się do lekarza seksuologa, to najczęściej przekracza próg gabinetu napięty, zawstydzony i zażenowany.

Wydaje mu się, że jest jednym z nielicznych, którego to nieszczęście dotknęło, ponieważ nikt nie ujawnia tego typu własnych kłopotów. Mężczyźni traktują potencję nie tylko w kategoriach zdrowia, lecz także w kategoriach ambicjonalnych – bycia mężczyzną. Niektórzy pacjenci mają trudności w rozmowie z lekarzem, z braku znajomości odpowiednich pojęć, którymi mogliby wyrazić swoje kłopoty.

Osoby cierpiące znają tylko jeden, tradycyjny sposób leczenia, sprowadzający się do przebadania pacjenta i otrzymania lekarstwa. Wielu chorych trudno jest przekonać, że postępowanie diagnostyczne i leczenie zaburzeń seksualnych wymaga kilku wizyt wspólnie z partnerem i współdziałaniu z lekarzem.

Popularne

Problemy seksualne dzieci

Problemy seksualne dzieci

Zainteresowanie płcią przeciwną i sferą intymną pojawia się już we wczesnym okresie dzieciństwa. Nawet kilkulatki zadają pytania dotyczące płci przeciwnej lub „skąd się biorą dzieci”. Taka ciekawość jest naturalna, a jej nasilenie jest różne w zależności od wieku i rozwoju dziecka.

Problemy seksualne kobiet

Problemy seksualne kobiet

Problem oziębłości seksualnej omawiany jest w odniesieniu do kobiet, ale dotyczy on prawie w takim samym stopniu mężczyzn. Kobieta oziębła znaczy tyle, co zimna uczuciowo, chłodna, nie mająca potrzeb seksualnych, pozbawiona emanującego z niej seksu. Czasem ocena ta rozciąga się na kobiety mało atrakcyjne. Doświadczenia kliniczne nie potwierdzają tego, często bywa wręcz odwrotnie. Z punktu widzenia medycyny zaledwie 1 % kobiet jest oziębłych.

Specyfika zaburzeń seksualnych

Specyfika zaburzeń seksualnych

Ludzie z zaburzeniami seksualnymi są szczególna grupą chorych, nierzadko chorobę swoja muszą skrywać, gdyż środowisko, w którym żyją piętnuje ich z tego powodu. Zaburzenia w sferze seksu nie ograniczają się tylko do zaburzeń w funkcjonowaniu narządów płciowych.

Gorący temat

Seksuologia jako specjalizacja

W Polsce dostęp do seksuologa jest znacznie ograniczony, ponieważ niewielu jest specjalistów z tej dziedziny, jedynym wyjątkiem jest Warszawa, gdzie seksuologów jest sporo. Wizyta nie jest refundowana przez NFZ i odbywa się na koszt pacjenta.